Debaty
6/12/2016

Rozum do hrsti, solární panely na Saharu

V pořadí čtvrtá Beseda v Besedě, téma: Ničíme si planetu. Co s tím? Hosté: Marek Orko Vácha, Vojtěch Kotecký, Roman Joch. Místo a čas: Malostranská beseda v Praze, pondělí 5. prosince 2016. Moderuje Veronika Sedláčková. Mluvené slovo prokládá slovem zpívaným písničkářské duo Adams Emily.

Zatímco analytik centra Glopolis Vojtěch Kotecký vidí ve vztahu k přírodě v posledních dvaceti letech výraznou změnu k lepšímu (recyklace v ČR se jen v letech 2001 až 2005 zvýšila třikrát), kněz a přírodovědec Marek Orko Vácha souhlasí jen částečně. „Stavíme se k přírodě čím dál líp, v globálu je to ale hrozné. V dějinách naší planety bylo pět velkých vymíracích událostí, dnes mluvíme o šesté, a ta zřejmě nemá v dějinách obdoby. V ochraně přírody děláme, co jde, ale ten běh zřejmě prohráváme,“ říká Marek Orko Vácha v zaplněné videokavárně Malostranské besedy.

Ředitel Občanského institutu Roman Joch se pozastavuje nad tím, že za větou „ničíme si planetu“ v názvu besedy není otazník. „Není pravdou, že jen ničíme. Jak kdo. Největším hříšníkem není západní svět,“ argumentuje Roman Joch a dodává, že například stav řek je dnes na Západě lepší než před padesáti lety. Na otázku, zda je třeba o naši planetu pečovat globálně, odpovídá: „To hlavní je lokální úroveň. Nevylučuji globální dohody, ale ty mohou pomoci tak z deseti procent.“ Marek Orko Vácha: „Všechno, co jste řekl, podepisuji, s jedinou výjimkou. Planetu si ničíme. Tečka. Globálně.“

Hosté se shodují, že ochrana přírody má určité úspěchy. Marek Orko Vácha: „Ano, freony jsme vyřešili, ale byl to jen trénink.“ Na přetřes přichází otázka, zda západní země mají přispívat rozvojovým zemím na ochranu přírody. Roman Joch: „Ne. V lepším případě bude pomoc promrhána, v horším rozkradena. Cesta k prosperitě třetího světa je obchod s třetím světem. Musíme jim umožnit prosperitu, aby sami začali pečovat o životní prostředí.“

Žilo by se na planetě líp, kdyby tu bylo méně lidí? Vojtěch Kotecký: „Problém člověka není v tom, že je, ale že se chová určitým způsobem.“ Podle Romana Jocha je téměř zločinem proti lidskosti, když se solární panely instalují na úrodné půdě. „Vede to k růstu ceny potravin. Cenou za solární energii je pak hladomor,“ tvrdí Roman Joch a doplňuje: „Řešením je Sahara. Pronajmout část Sahary, instalovat tam panely a provozovat je. Platit by to mohly západní země.“ Marek Orko Vácha: „Ano, alternativní zdroje energie jsme u nás uchopili českým způsobem. Pokud ale nechceme zhasnout, pak tedy zbývá jádro.“ Vojtěch Kotecký je přesvědčen, že máme za úkol najít způsob, jak buď kombinovat jadernou energii s obnovitelnými zdroji, nebo zkrátka postavit Evropu na obnovitelných zdrojích.

Otázka na „ekologickou encykliku“ papeže Františka Laudato si´. Podle Marka Váchy jde o přelomový text. „Co se týká ochrany životního prostředí, jsem přesvědčen, že dějiny katolické církve se budou vztahovat k času před encyklikou a po ní.“ Hayato Okamura z publika cituje z encykliky věty, které ukazují podle něho jedinou možnou cestu do budoucna: „Křesťanská spiritualita nabízí alternativní pojímání kvality života a povzbuzuje k prorockému a kontemplativnímu životnímu stylu, schopnému hluboce se radovat a nebýt posedlí konzumem. Důležité je přijmout starodávné ponaučení vyskytující se v různých náboženských tradicích a také v Bibli. Jde o přesvědčení, že méně je více.“

Dárečky hostům, závěrečný potlesk, poslední jazzík večera. Taková byla první adventní Beseda v Besedě, pořádaná Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku a Nadací Hannse Seidela. Druhá adventní beseda a letošní poslední se uskuteční v pondělí 19. prosince. Téma: Kam nás vede globalizace. Hosté Tomášové Halík a Sedláček.


[vc_video link=“https://www.youtube.com/watch?v=oIfmu5LBcHQ“]